18

Aile Hekimi İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search
Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Aile Hekimi cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

Aile Hekimi İş İlanları

Aile hekimleri çalıştıkları şehirlerde ve ilçelerde sağlık ocaklarında veya hastanelerde görev alır. Mahallesinde kendisine bağlı olan hastaları veya kendisini tercih eden hastaların düzenli kontrollerinin sağlanması, hastalık tespitleri, tedavi belirleme ve reçete yazmak gibi birçok konuyla ilgilenir. Aile hekimliği Türkiye’de bir hayli önem taşıyan ve iş imkanı oldukça geniş bir meslektir. Aile hekimleri çalıştıkları kurumlarda hemşireler, sağlık çalışanları ile uyumlu çalışır ve gerekli işlemlerin delege edilmesinden sorumlu olur. Bu alanda çalışmak istiyorsan kariyer.net’te verilen Aile hekimi iş ilanlarına kolayca başvurabilir ve iş sahibi olabilirsin.

Aile hekimi nasıl olunur?

Aile hekimi olmak için bazı eğitimlerin tamamlanması gerekir. Bu alanda görev yapmak isteyen kişilerin şu eğitimeleri tamamlamış olması beklenir: 

  • Üniversitelerde tıp fakültesini tamamlayanlar aile hekimi eğitim programına katıldıktan sonra aile hekimliği sertifikası alarak göreve başlayabilir.
  • Bir diğer yöntem ise tıp fakültesinden sonra aile hekimliği anabilim dalını tamamlayarak aile hekimliği görevi yapmaktır.
  • Bunların yanı sıra, tıp fakültesini tamamlamanın ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olup aile hekimliği eğitimini tamamlayarak aile hekimi olunabilir. 

İyi bir aile hekiminde yüksek iletişim kurabilme ve hastalar ile iyi ilişkiler kurabilme gibi özellikler de bulunmalıdır. Hipokrat yemini gereği hastalara din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeden iyi ve eşit davranmak görevidir. Aile hekimi arayanlar kriterlerini kariyer.net’te yayınladıkları ilanlarda belirtirler.

Aile hekimi ne iş yapar?

Aile hekimleri eğitimlerini tamamladıktan sonra çalıştıkları kurumlarda sağlık sorunu yaşayan veya bu konuda danışan herkese yardımcı olarak, hastaların tanılarının konmasında görev alır. Gerekli tanıları koyduktan sonra ihtiyaç durumunda uzmanlara yönlendirilmesini sağlar. Hastaların tanı konulma aşamalarında gerekli testlerin istenmesi ve sonuçlar doğrultusunda ihtiyaç duyulan ilaç veya tedavilerin reçete edilmesinde görev alır. Aile hekimleri aynı zamanda aile sağlık merkezine kayıtlı olan kişilerin düzenli kontrollerinin ve ilaca ihtiyacı olan kişilerin takiplerinin yapılmasında da görev alır. Aile hekimi iş ilanları bay veya bayan fark etmeksizin, çalıştıkları merkezlerde hemşireler ve çalışanlar ile iyi iletişim kurma, hastaların koordineli bir şekilde kontrollerinin yapılmasını sağlama görevlerinin yapılması kriterlerine sahiptir.

Aile hekimleri hangi illerde daha çok görev alabilir?

Aile hekimleri nüfus yoğunluğunun fazla olduğu büyük şehirlerde daha çok çalışma imkanı bulabilir. Aile sağlığı merkezi sayıları arttıkça aile hekimleri iş imkanları da bu oranda artış gösterir. Bu açıdan Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde iş ilanları daha fazladır. Kariyer.net’te güncel aile hekimi iş ilanları ile hangi illerde ihtiyaç olduğunu inceleyebilirsin.

Aile hekimleri nöbet tutar mı?

Aile hekimleri aile sağlığı merkezlerinde çalışırlar fakat her ay minimum 8 saat olmak üzere hastane acillerindeki yeşil alan bölgelerinde nöbet tutarlar. Aile hekimleri nöbet süreleri gerektiği durumlarda artabilir. 

Aile hekimi çalışma saatleri ve ortamları nasıldır?

Aile hekimleri aile sağlığı merkezlerinde sadece hafta içleri olmak üzere 08:00-17:00 arası çalışır. 12:30-13:30 arasında da öğle arası molası kullanırlar. Aile hekimi iş ilanları bayan veya bay fark etmeksizin kariyer.net’te yayınlanan ilanlarda kurumların çalışma saatleri ve ortamları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsin.

Aile hekimleri yıllık izinleri kaç gündür?

Aile hekimleri sözleşmelerinde yer alan maddeye göre yıllık 30 gün izin kullanabilirler. 30 günlük izini yıl içerisinde doldurmayan aile hekimlerinin izinleri bir sonraki yıla aktarılamaz bunun yanı sıra idari sebeplerden dolayı 5 gün de ekstra izin günü kullanma hakları bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

Aile hekimlerinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

Tanı testleri alır ve hasta öykülerini detaylı bir şekilde dinler. Farklı yaş aralığındaki hastalara uygun olacak şekilde davranır. Bazı hastaların evde tedavi edilmesi gerekir. Bunun için gerekli olan evde tedavi şartlarının oluşturulması aile hekiminin görevleri arasındadır. Aşıları uygulayarak ve bu aşıların takibini yaparak kişilerin hastalıktan korunması adına gerekli önlemleri alır. Aile hekimleri hizmet içi eğitimlere katılır ve böylece sürekli gelişime açık kaarak güncellemelerden haberdar olur.

Aile hekimleri maaşı ne kadardır?

Aile hekimlerinin ortalama maaşları, görev yapılan bölgenin zorluk derecesi ve tayin, atama durumları alınan maaşı değiştirebilir. aÇalıştığın kurumun kamu kurumu ya da özel kuruluş olması yine çalışma standartlarını, maaşını, özlük haklarını ve tatil, izin, mesai gibi konuları yakından etkiler. Kurum ya da kuruluşun çalışma kapasitesi, açıldığı kitle ve yer aldığı konum ve pozisyon senin çalışma koşullarını da büyük oranda belrler. Deneyimin, çalışma standartların, kapasiten ve bulunduğun bölge seni çeşitli çalışmalar ile karşılaştırabilir.

Aile hekimi için iş imkanları nelerdir?

Aile hekimleri genel pratisyenler olarak bilinir. Gerekli tespitleri yapıp vakanın derinliğine göre ilgili uzmana yönlendirir. Her yaş aralığındaki hastalara bakmakla sorumludur. Aile hekimi olarak anılması en çok gereksinim duyulan ve toplumun her alanına hitap eden kişi olarak görülebilir. Bu nednele aile hekimleri için çalışma alanları, iş imkanları oldukça yaygındır. Çünkü ihtiyaç çoktur. Her bir aile hekiminin takip etmekle yükümlü olduğu aile sayısı düşünüldüğünde ortaya çıkan gereksinim daha net bir şekilde görülebilir. Bu endnele Kariyer.net sitesini ziyaret ettiğinde çeşitli iş ilanları ile karşılaşırsın. Böylece farklı iş imkanları arasından kriterine uygun olanlara yönelirsin.

Nasıl aile hekimi olunur?

Aile hekimi olmak için belli eğitim seviyelerinden geçmen gerekir. Öncelikle Tıp Fakültesini 6 yıllık tüm eğitimi ile birlikte tamamlaman gerekir. Mezuniyetinin ardından pratisyen hekim olarak aile hekimliği eğitimini almaya hak kazanırsın. Bu eğitimi tamamladığında Aile Hekimi sertifikası alabilirsin. Böylece Aile Hekimliği Anabilim Dalını tamamlayarak TUS olarak bilinen Tıpta Uzmanlık Sınavı'na girebilirsin. Ardından alacağın başarı sıralaması ve devam edeceğin eğitim Aile Hekimi olmana yardıcmı olur. Alanda merak ettiğin çeşitli detaylar bulunabilir. Bu tür detayları Kariyer.net aracılığıyla rahatlıkla araştırabilirsin.

notifications İş Alarmı kur