Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
948

Satınalma İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search

Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Satınalma cancel
Joker

Kategori Uzmanı-Tekstil

Joker
İstanbul(Avr.)
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 19 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Satın Alma İş İlanları

İşletmenin ihtiyaç duyduğu hizmeti ya da ürünü doğru zamanda doğru fiyattan almak, satın alma departmanının görevidir.  Satın alma departmanında; satın alma sorumlusu, satın alma elemanı, satın alma uzmanı, satın alma şefi, satın alma mühendisi gibi pozisyonlar bulunur. Satın alma elemanı, firma içinde ya da dışında yönetici ile iletişim halinde kalarak pazar araştırması yapar. Satın alma müdürü şirketin hedefleri, vizyonu ve misyonu doğrultusunda uygun şekilde araştırma yapar ve personeli satın alma konusunda yönlendirir. Satın alma mühendisi, alınması planlanan malzemenin fiyatını, kalitesini ve lojistiğini göz önünde bulundurarak hareket eder. Satın alma iş ilanları arasında satın alma departmanına uygun adaylar aranır.

Satın Alma Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Satın alma bölümünde çalışacak adaylarda belirli özellikler ve yetenekler aranır. İletişim becerisi, adaylarda olması gereken yetenekler arasında yer alır.  Sorumluluk bilincinin olması adaylarda aranan özelliklerden biridir.  Satın alma bölümünde çalışan personeller, firmanın ürünleri ve ihtiyaçları konusunda uzman olmalıdır. Adaylar, çalıştıkları firmaların prensiplerini ve hedeflerini iyi yorumlamalıdır. Uluslararası şirketlerde çalışmak isteyen adaylar için yabancı dil bilgisi önemlidir. Adayların temel bilgisayar becerisine de sahip olması gerekir. Ekip çalışmasına ve iş birliğine yatkınlık da adaylarda aranan özellikler arasında yer alır. Satın alma bölümünde çalışacak adaylar aynı zamanda dikkatli ve sabırlı olmalıdır. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar, satın alma görevlisi iş ilanları kategorisini takip ederek kendilerine uygun seçeneklere başvuruda bulunabilir.

Satın Alma İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Satın alma departmanında görev almak isteyen kişiler, iş ilanları yayınlayan şirketlere başvuru yapabilir. Satın alma iş ilanları farklı firmalar tarafından farklı kriterler ile farklı bölgelerde açılır. Bu durum göz önüne alındığında firmalar iş ilanlarını faaliyet gösterdikleri bölgeleri baz alarak yayınlar. Örneğin; İzmir’de faaliyet gösteren bir firma iş ilanını satın alma iş ilanları İzmir başlığı altında yayınlar. Örneğin, aday İstanbul’da yaşıyorsa satın alma iş ilanları Ankara kategorisinde yer alan seçeneklere başvurmamalıdır. Şirketler, çalışma alanına yakın bölgelerde ikamet eden adayları tercih edebilir. Diğer yandan bazı firmalar deneyim kriteri arar. Bazı firmalar ise deneyim kriteri aramaz. Bazı firmalar iş ilanlarını faaliyet gösterdikleri alana göre de yayınlayabilir. Örneğin; satın alma departmanında çalışacak personel arayan bir hastane iş ilanını,  hastane satın alma iş ilanı kategorisinde yayınlar. Firmalar, adaylardan diploma ve belge kriteri isteyebilir. Bazı firmalar diploma ve belge kriteri talep etmeyebilir. Firmalar iş ilanlarını nitelikli pozisyonlar için açar. Satın alma mühendisi talebi için firmalar satın alma mühendisi iş ilanları yayınlar. İş ilanları tam zamanlı, yarı zamanlı ve part-time olmak üzere üç grup altında açılır. Ayrıca iş alanına göre kriterler farklılık gösterebilir.  Tekstil satın alma iş ilanları kategorisinde personel arayışını duyuran firma, adaylardan mesleki gerekliliklere ek olarak kumaş konusunda bilgili olmalarını talep edebilir.  Firmalar genel başvuru kategorisinde satın alma uzmanı iş ilanları da yayınlayabilir. Adayların niteliklerine uygun firmalara başvuru yapması iş bulma sürecini kolaylaştırır.

Satın Alma İş İlanlarında Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

Satın alma elemanı iş ilanları seçeneklerine başvuruda bulunacak adayların çalıştıkları firmaların prensiplerine ve hedeflerine hâkim olmaları beklenir. Satın alma uzmanı olarak çalışacak adayların üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmaları gerekir. Satın alma uzmanı adayları, satın alma uzmanı iş ilanları kategorisini takip etmelidir.  Satın alma müdürü iş ilanları nitelikli pozisyon ilanları kapsamındadır. Firmalara ve pozisyonlara bağlı olarak eğitim ve belge şartı farklılık gösterebilir. Adaylar, ilanları incelerken bu kriterlere dikkat etmelidir.

Satın Alma Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Satın alma departmanı, ürünleri ve hizmetleri firmanın en yüksek faydayı sağlayabileceği şartlarda alır. Gereksiz maliyetleri kısmak ve işlemleri hızlandırmak satın almanın işidir.  Satın alma en doğru tedarikçileri bulur. İç ve dış tedarikçilerle ilişki geliştirmek de satın almanın işidir. Son gelişmeleri takip etmek ve anlaşma yönetimi de satın almanın görevidir. Online ihale gibi teknolojik altyapı ve sistemi kullanmak da satın alma personellerinin işidir.

Satın Alma İş Olanakları Nelerdir?

Satın alma personelleri hem özel sektörde hem de kamu kurumlarında iş bulma imkanına sahip olur. Satın alma çalışanları, devlet kurumlarında daha çok hastane, okul vb. alanlarda istihdam edilir. Özel sektörde satın alma bölümünün iş bulma olanağı daha fazladır. 

Satın Alma Bölümünde Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Satın alma bölümünde çalışan adayların maaşları çalıştıkları sektöre göre farklılık gösterir. Satın alma bölümünde çalışan adaylar, kamu sektöründe faaliyet gösteriyorsa kamu personeli ücretlendirme sistemine göre maaş alır.  Özel sektörde deneyimsiz adaylar genellikle asgari ücret düzeyinde maaş alır. Kazanılan tecrübeye ve niteliklere bağlı olarak maaş miktarı artış gösterir.

Satın Alma Bölümünde Nitelikli Personel Ne Kadar Maaş Alır?

Satın alma bölümü; satın alma uzmanı, satın alma şefi, satın alma müdürü ve satın alma mühendisi gibi personellerden oluşur. Maaş miktarları ise firmanın büyüklüğüne ve politikasına göre farklılık gösterir.