Daha iyi bir deneyim için uygulamada aç

keyboard_arrow_down
367

Aşçı İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_downsearch


search
Sıralama Önerilen

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Aşçı cancel
OĞUZ YILMAZ

Aşçı

OĞUZ YILMAZ
İstanbul(Asya)
Tam zamanlı
28 gün önce
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
NBL Endüstri Enerji İnşaat Madencilik Mühendislik

Aşçı

NBL Endüstri Enerji İnşaat Madencilik Mühendislik
İstanbul(Asya)
Tam zamanlı
14 gün önce
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 15 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Aşçı İş İlanları

Aşçılık mesleği, yemek, sos ve çeşitli gıdaların pişirme, dondurma, yenebilir şekilde yapma ve sunma konusunda uzmanlık gerektiren bir meslektir. Yemek yapmayı bilmek, aşçı olmak için yeterli değildir. Bunun için meyve, sebze, et ve diğer gıdaların özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Hangi gıda, hangisi ile karıştırıldığında lezzet verir? Hangi yemek ile hangi sos kullanılır? Hangi yemekten sonra hangi tatlı yenir? Yemek nasıl servis edilir? Hangi yemek ne kadar süre ve ne şekilde pişirilir? Tüm bunlar uzmanlık gerektirir. Kısacası aşçılık mesleğinin, yemek yapma sanatı olduğunu söyleyebiliriz. Ülkeden ülkeye değişen yemek kültürü ve mutfak çeşitleri de aşçılığın uzmanlık alanıdır. Örneğin; bazı aşçılar Doğu mutfağı konusunda uzmanlaşmışken, bazıları Karadeniz mutfağı, bazıları Ege mutfağı konusunda uzmanlaşmış olabilir. Ülkemizdeki bölgesel mutfak çeşitliliğinin yanında, diğer ülkelerin mutfakları da ayrı uzmanlık gerektirir. Meksika mutfağını bilen bir aşçı, İtalyan mutfağını bilmeyebilir ve her biri farklı tarzda restaurantlarda çalışabilirler. Aşçı olarak kariyer yapmak isteyen adaylar, Kariyer.net aşçı iş ilanları sayfasına göz atabilirler.

Kocaeli sanayinin ve iş yerlerinin çokluğu nedeniyle aşçı ihtiyacının en fazla olduğu yerlerden biridir. Burada pek çok restaurant, iş yeri ve fabrika bulunur. Tüm bunlarda aşçı istihdam etmek üzere, Kocaeli aşçı iş ilanları verilir.

Şantiye aşçı iş ilanları şantiyede çalışan ekibe yemek yapmak üzere istihdam edilirken, otel aşçı iş ilanları otel misafirlerine yemek hazırlamak için kurulan ekibe dahil edilecek personelleri bulmak ve işe almak üzere verilir.

Bazı aşçı adayları, tecrübeli olduklarından dolayı, sadece tecrübeli aşçı iş ilanları veren kurumların ilanı incelemek ister, iş aramalarını da bu şekilde yaparlar.

Siz de ‘’İş arıyorum.’’ diyorsanız, Kariyer.net  aşçı iş ilanı sayfasına göz atabilir, kendi kriterlerinize göre filtreleme yaparak ilanları görüntüleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşçı iş ilanlarında çalışma koşulları nelerdir?

Aşçılık mesleği yaz dönemlerinin ve tatil bölgelerinin olmazsa olmaz mesleklerinden biridir. Genellikle gündüz vakitlerinde görev alan aşçıların çalışma koşulları, çalıştıkları yerlere göre değişiklik gösterebilir. Günlük yemek listesinin hazırlanması ve tüm planlamaların zamanında yetiştirilmesi için aşçıların geceleri de çalışmaları gerekebilir. Bu nedenle çalışma saatleri değişir. Aşçılar turizm bölgelerinde görev aldıklarında mevsimlik çalışma şartları söz konusu olabilir. Bazı dönemlerde çok yoğun çalışması gereken aşçıların yoğun çalışma koşullarına uyum sağlamaları gerekebilir. Takım çalışmasına yatkın olması gereken aşçıların, çalışma ortamlarında hijyene önem vermeleri gerekir. Aşçıların bir diğer çalışma koşulu ise sabahın en erken saatlerinde işbaşı yapmalarıdır. Hava aydınlanmadan göreve başlayan aşçıların geç saatlere kadar görev almaları gerekebilir.

Aşçı iş ilanlarında hangi eğitim seviyeleri aranır?

Aşçı olmak isteyen veya aşçılık için iş ilanlarına başvurmak isteyen kişilerin, bazı iş ilanlarındaki eğitim seviyesi kriterine dikkat etmeleri gerekir. Aşçı olmak isteyen kişilerin iki farklı olanağı bulunur. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni usta çırak ilişkisidir. Usta çırak ilişkisinde, çıraklar mutfakta uzun bir süre deneyim kazandıktan sonra aşçılık görevini yerine getirmeye başlarlar. Bu sayede yıllarca devam eden bilgi ve deneyim aktarımı sayesinde pek çok aşçı yetişir. Aşçı olmak için bir diğer yöntem ise üniversitelerin Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünü bitirmektir. Dört yıllık bu bölümden mezun olan adaylar, kendilerini geliştirmek için sertifika programlarına katılabilirler. Bazı işverenler ilanlarda usta-çırak ilişkisiyle yetiştirilmeyi yeterli görürken bazıları üniversitelerin dört yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olunmasını talep edebilir.

Aşçı olmak için hangi sertifikalara sahip olmak gerekir?

Aşçı olmak için usta çırak ilişkisinde yetişmiş veya dört yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olmuş adaylar kendilerini geliştirmek için sertifika programlarına katılırlar. Adaylar, bu sertifika programlarında okulun veya ustasının bilgilerinden faydalanarak kendilerini geliştirirler. Aşçılık için en önemli sertifikalardan bazıları; onaylı aşçılık sertifikası, hijyen sertifikası ve aşçı yardımcısı eğitim sertifikasıdır. Mutfakta çalışmanın en önemli kriterlerinden biri olan hijyen sertifikası ile aşçılar daha titiz çalışabilirler. Aşçı yardımcısı sertifikası ile kurum mutfaklarında, konaklama işletmelerinin yiyecek içecek bölümlerinde ve yemek fabrikaları gibi yerlerde görev alma imkânları bulunur.

Aşçı iş ilanlarında stajyer pozisyonunda ilan var mı?

Her meslekte olduğu gibi aşçılık mesleğinde de stajyer pozisyonunda iş ilanları bulunur. Hemen hemen her şehirde aşçılık için stajyerler aranır. Stajyer aşçılar, şef aşçılara yardımcı olarak hazırlanan yiyecek ve içeceklerin zamanında sunulmasında etkili olurlar. Şef aşçıların deneyimlerinden yararlanmak ve koyduğu kuralların dışına çıkmamak gibi sorumlulukları bulunan stajyer aşçıların, aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çalışması gerekir. Stajyer aşçının hem kendi ülkesindeki hem de dünya mutfağındaki gelişmelerini takip etmesi önemlidir.