1402

Mühendislik İş İlanları

Şehir seçin arrow_drop_down
İlçe seçin arrow_drop_down
search


search

Seçili Filtreler (1)Filtreleri Temizle

Mühendislik cancel
Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.

İlanları konuma göre filtrele!

Hiçbir ilanı kaçırma!
Bu aramana uygun yeni bir ilan yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Şu an 29 sayfa içerisinden 1. sayfadasınız

Mühendislik İş İlanları

Mühendisler, insanların hayatını kolaylaştırmak için çeşitli hizmetler veren veya sistemler üreten kişilerdir. Bu hizmetler arasında köprü, bina gibi yapıların projelerini hazırlamak yer alır. Gıda, elektrik gibi alanlarda da mühendislerin ürettikleri sistemlere sık rastlanır. Mühendislik mesleği pek çok kişi tarafından tercih edilen meslek gruplarından biridir ve Türkiye’de her yıl çok sayıda mühendis üniversitelerden mezun olur.  Mühendisler, proje hazırlarken bilim ve matematiği kullanır. Mühendislik iş ilanları herhangi bir alanda mühendis olarak iş arayan kişiler için uygun işleri sıralar. Mühendisliğin birçok dalı bulunur. Bilgisayar, elektrik, endüstri, fizik, kimya, gıda, inşaat ve çevre mühendisleri en sık duyulan mühendislik alanlarıdır. Gelişmekte olan bir diğer alan ise uzay mühendisliğidir. Her mühendislik dalı ilgilendiği alana göre farklı çalışma metodları gerektirse de her birinin genel mühendislik prensibine hâkim olması gerekir. Bu alanlar sık sık birbirlerinden faydalanır. Bu yüzden mühendis, uzmanlaştığı alan haricinde farklı mühendislik dalları hakkında da genel bilgiye sahip olmalıdır. 

Mühendislik Mesleği İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olunmalı?

Uzmanlaştığı alan ne olursa olsun her mühendiste bulunması gereken birtakım özellikler vardır. Analitik düşünme yetisi, her mühendisin sahip olması gereken özelliklerdendir. Mühendisler, problemlere uygun çözümler bulmalı ve bunları hızlı bir şekilde hayata geçirebilmek için gerekli projeyi hazırlamalıdır. Yaratıcılık ve kendini geliştirmeye açık olmak, bir mühendisin karşılaşabileceği sorunları çözmesi için ve yeni sistemler geliştirmesi için gerekli olacaktır. Mühendisliğin olmazsa olmazları arasında araştırma yapmak yer alır. Dolayısıyla bir mühendis, meraklı olmalı ve doğru sorular sorarak araştırma yapmalıdır. Birçok mühendis iş hayatının bir döneminde muhakkak sahada, ekibin bir parçası olarak çalışır. Bu yüzden mühendis, insanlarla iyi iletişim kurma becerisine sahip olmalı ve takım çalışmasına uyum sağlayabilmelidir. Oldukça yoğun çalışma temposu olan mühendisler, zaman yönetimi konusunda iyi olmalı ve çalıştığı projeleri vaktinde teslim edebilmelidir. Ayrıca fiziksel olarak yoğun tempoya ayak uydurabilecek olmak mühendis adayları için avantajdır. Bunların yanı sıra mühendis olarak çalışacak kişilerin; sabırlı, sorumluluk sahibi, etik değerleri olan kişiler olması gerekir. Örneğin siz de bu özelliklere sahip bir inşaat mühendisiyseniz güncel inşaat mühendisi iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Mühendislik İş İlanlarında Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

İnsanların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için yeni sistemler üreten, geliştiren kişilere mühendis denir. Mühendisliğin birçok dalı vardır. Bilgisayar, elektrik, endüstri, fizik, kimya, gıda, inşaat ve çevre mühendisleri en sık görülen mühendislik alanlarıdır. Mühendisler için yayınlanan iş ilanlarında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta adayın ilanda belirtilen kriterlere uygun olup olmadığıdır. Çalıştıkları alan ne olursa olsun mühendisliğin ortak prensipleri ve çalışma yöntemleri vardır. Bir mühendiste olması gereken özelliklerin başında analitik düşünebilme ve problem çözme becerisi gelir. Bunun dışında, yaratıcılık, kendini geliştirmeye yatkınlık, disiplinli ve sabırlı olma gibi özelliklerin mühendiste bulunması talep edilebilir. Mühendislik iş ilanları için başvuru yaparken ilgilendiğiniz işin beklentilerinizi karşılayacağından emin olmalısınız. Buna ek olarak yukarıda belirtilen özellikleri taşıdığınızdan ve yorucu iş temposuna uyum sağlayabileceğinizden emin olmalısınız. Daha önceki deneyimlerinizin, eğitim durumunuzun başvuru yapacağınız firmanın aradığı özelliklerle uyuştuğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca ilan sahibi firmanın bulunduğu şehre dikkat etmelisiniz. Gerekli özellikleri taşıyan ve iş arayan bir inşaat mühendisi, inşaat mühendisi iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilir. Bu seçenekler arasında farklı şehirlerden firmaların ilanları yer alabilir. Fakat İstanbul’da ikamet eden adaylar, inşaat mühendisi iş ilanları İstanbul filtrelemesi ile arama yaparak sadece İstanbul’daki iş imkanlarını görüntüleyebilir. 

Mühendis Ne İş Yapar?

Mühendislerin uzmanlaştıkları alanlara göre sorumlulukları ve yaptıkları işler farklılık gösterir. Temelde mühendislerin yaptığı işler; kamu yararına projeler hazırlamak, sistemler tasarlarmak ve tasarladığı projelerin planlama, uygulama süreçlerinde göre almak şeklindedir. Bu projelerin hayat geçirilmesinde maddi ve diğer birçok kaynağı yönetmekle ve bunları raporlamakla mühendisler sorumludur. Bu aşamalarda karşılaşılan sorunları; bilgi birikimlerine dayanarak hızlı, pratik, maliyetsiz şekilde çözmek mühendisten beklenebilir. Mühendisler aktif bir biçimde araştırma yaparlar. Ve sahalarda birçok başka birimle birlikte çalışırlar. Ayrıca müşterilerle iletişim halinde olurlar. Bu yüzden mühendislerin insan ilişkilerinde iyi olmaları gerekir. Gıda mühendisi iş ilanları kategorisinde kendisine uygun bir iş arayan gıda mühendisleri için çeşitli seçenekler görülür. Ayrıca bir inşaat mühendisi adayı İzmir’de ikamet ediyorsa inşaat mühendisi iş ilanları İzmir kategorisindeki iş imkanlarını değerlendirmelidir. 

Mühendislik Mesleği İçin Hangi Eğitim ve Belgeler Gerekir?

En fazla tercih edilen meslek gruplarından biri olan mühendislik, çeşitli nitelikler gerektiren mesleklerden biridir. Uzmanlaşmak istenilen mühendislik alanı belirlendiğinde ilgili lisans bölümlerinde eğitime başlamak gerekir.  Mühendisler üniversitelerin ilgili dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olur. Ayrıca yüksek lisans eğitimi de alarak yüksek mühendis olabilirsiniz. Fakat çoğu firma için lisans derecesinden mezun olmak yeterli olur. Ayrıca bir mühendis için yabancı dil bilmek çok önemlidir. İş başvurularında bu özellik ile adaylar öne çıkabilirler. Ayrıca adaylar, çeşitli seminerlere ve eğitim programlarına katılarak uzmanlaştığı alanda kendisini geliştirme şansı bulabilir. Gerekli eğitim sürecini tamamlayan kişiler, iş ilanları başvuru yaparak çalışma fırsatı elde edebilir. Örneğin, Çevre mühendisi iş ilanları, üniversitelerin ilgili lisans programlarından mezun olmuş çevre mühendisleri ile onlara uygun iş olanaklarını buluşturur. 

Mühendislik Maaşları Ne Kadardır?

Mühendislik birçok alana ayrılır. Her mühendisin kendi alanında aldığı maaş miktarı da farklılık gösterir. Uzman ya da yüksek mühendis gibi sıfatlar da alınan maaşlara etki eder. Bunun dışında birlikte çalışılan firmanın büyüklüğü, küçüklüğü ve yapılan işin yüküne göre alınan maaş değişebilir. Ayrıca özel sektör ya da kamuda çalışmak ve alınan primler, ek ödemeler, fazla mesailer maaşa etki eder. Bunun dışında mesleğe yeni başlayan mühendisler ile tecrübeli mühendisler arasında maaş farkı da olabilir. 

Mühendislerin Çalışma Ortamları Nasıldır?

Mühendisler, uzmanlaştıkları alanlara göre farklı koşullarda çalışmasına rağmen genellikle yoğun tempoda çalışırlar. Mühendisler kamu yararına projeler, sistemler tasarlar ve bu tasarladıkları projelerin planlama ve uygulama aşamalarında çalışırlar. Bu projeler, uzun ve yorucu çalışma saatleri sonucunda ortaya çıkar. Mühendisler çoğunlukla bu projelerin uygulanma sürecinde sahalarda aktif olarak görev alırlar. Bu yüzden mühendis olarak çalışan kişilerin fiziki ve zihinsel yorgunluğa hazır olmaları gerekir. Mühendisler bu yorucu ortamlarda genellikle ekip arkadaşlarıyla birlikte çalışır. 

Mühendisler Nerede Çalışırlar?

Mühendislerin çalışma alanları uzmanlıklarına göre değişkenlik gösterir. Mühendislere firmaların çeşitli pozisyonlarında ihtiyaç duyulur. Örnek olarak bilgisayar mühendisleri daha fazla ofis ortamlarında çalışırken, inşaat mühendisleri ofislerde olduğu kadar şantiyelerde de çalışırlar. Endüstri mühendisleri de çok geniş bir çalışma alanına sahiptirler. İnsan kaynakları, malzeme yönetimi gibi alanlarda çalışabilirler. Genel olarak mühendisler; fabrikalar, laboratuvarlar, santraller, şantiyeler, bürolar ve hastaneler gibi birçok farklı ortamda çalışma imkânı bulabilirler. 

En Çok Tercih Edilen Mühendislik Dalları Nelerdir?

Mühendislik en çok tercih edilen mesleklerdendir. Çok erken yaşlarda bu mesleği yapmaya karar veren kişiler, meslek liselerinde eğitim alır. Hemen hemen her üniversitede bulunan mühendislik bölümleriyle de lisans derecesinde eğitim devam eder. Hatta yüksek lisans ile yüksek mühendis unvanına sahip olunabilir. Mühendisliğin birçok dalı bulunur. En çok tercih edilen mühendislik dallar; inşaat, elektrik, çevre, gıda, makine, bilgisayar, kimya ve endüstri olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Mühendislik iş ilanlarına nasıl başvurabilirim?

Kariyer.net iş verenlerle iş arayanları buluşturan bir platformdur. Kariyer.net'e üye olup kolayca iş başvurusu yapabilirsin. Site üzerinden oluşturduğun öz geçmiş sayesinde iş başvurularında daha profesyonel bir görünüm elde edersin. Kariyer.net'e üye olmak ve CV oluşturmak tamamen ücretsiz. Sitede, üyeliğini ve öz geçmişini ücretsiz bir şekilde oluşturduktan sonra artık iş başvurusu yapmaya hazırsın. Sitenin sol üst köşesinde yer alan 'İş Ara' kısmına tıklayarak sitedeki tüm iş ilanlarını görüntülersin. Karşına gelen sayfanın solunda bulunan panelden aramanı kendi kriterlerine göre özelleştirebilirsin. Paneldeki 'departman' kısmından alanını mühendislik olarak seçersen; sana uygun ilanları bulabilir ve tek tıkla başvurabilirsin. Başvurunu yaparken ayrıca bir ön yazı eklemeyi de unutma. Bu sayede diğer adaylar arasında daha görünür olabilirsin.

Mühendislik iş ilanları en çok hangi şehirlerdedir?

Mühendislik iş ilanlarının en çok bulunduğu şehirler; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana ve Konya olarak sayılabilir. Paneldeki 'Ülke-Şehir-İlçe' kısmından istediğin konumu işaretleyerek, Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerindeki şirketlere öz geçmişini gönderebilir ve fırsatları yakalayabilirsin.

Mühendis iş ilanlarından nasıl haberdar olabilirim?

Mühendislik departmanındaki iş ilanlarından anında haberin olsun istiyorsan; panelde yer alan 'Yeni ilanlardan haberdar et butonunu aktifleştirmen yeterli. Bu sayede sana uygun bir iş ilanı siteye eklendiğinde mail alırsın.

En kazançlı mühendis iş ilanları nelerdir?

Mühendislik alanındaki en kazançlı iş ilanları; üretim mühendisi, proje mühendisi, makine mühendisi, satış mühendisi, inşaat mühendisi, elektik-elektronik mühendisi, kalite mühendisi, elektrik mühendisi ve tasarım mühendisi olarak sayılabilir. Kariyer.net'teki mühendislik ilanlarının tümüne buradan kolayca ulaşabilirsin.

notifications İş Alarmı kur